Mi az allergia?
A szervezetnek egy olyan túlzó reakciója, amikor valamilyen anyaggal szemben különböző reakciók, klinikai tünetek alakulnak ki.
Szerepet játszik benne a genetika, az öröklődés, amit az is igazol, hogy családon belül halmozottan is előfordulhat. Ikerkutatások is bizonyítják az öröklődést. Számos olyan genetikai vizsgálat is történt az elmúlt évtizedekben, amik azt is ki tudták mutatni, hogy bizonyos allergiás tünetekért az örökítő anyag, a gén, melyik szakasza tehető felelőssé. Az utóbbi néhány év igen fontos és izgalmas felismerése, hogy az örökítő anyagokra a környezet is hatással van. Ezeket a törvényszerűségeket az úgynevezett epigenetika tárgyalja. Érdemes tudni, hogy amennyiben egyik szülő sem allergiás, akkor is van mintegy 20% esély arra, hogy a születendő gyermek allergiás legyen. Ez az esély jelentősen növekszik 40%, ha egyik szülő, és igen kifejezett 70-80%, ha mindkét szülő allergiás.

A kiváltó anyagokat allergéneknek nevezzük. Ezek általában fehérje természetű anyagok, és sok allergén szerkezete hasonló. Ezért ezek úgynevezett kereszt reakciókat is kiválthatnak. Erre egy jól ismert példa a parlagfű allergén és a görögdinnye allergénje közötti hasonlóság. Ezért parlagfű érzékenyeken görögdinnye fogyasztás helyi allergiás tüneteket, száj körüli bőrpírt tud kiváltani.
A kiváltó allergéneket szokás úgy is megkülönböztetni, hogy belégzés útján (belégzéses vagy inhalatív allergének) vagy fogyasztva (táplálék vagy nutritív allergének) kerülnek-e be a szervezetbe. A belégzéses allergének tovább oszthatók annak megfelelően, hogy hatásuk egész évben (perenniális) vagy csak bizonyos évszakokban (szezonális) jelentkezik. Az elsőre példa a házipor és abban lévő atkák, állati szőrök, kutya, macskaszőr iránti érzékenység, míg a másikra a különböző pollen szemcsék, fűk, fák, gyomok pollen szemcséi elleni allergia.
A tünetek nagymértékben különböznek attól függően, hogy hol, mely szervünkben történik az allergiás reakció.
Inhalatív (légúti) allergia
Asztma tünetei:
- Múlni nem akaró köhögés
- Éjjelente erősebb köhögési inger
- Légzés megrövidülése
- Hangos légzés
- Sípoló légzés
- Nehéz légzés
- Szorítás érzete a mellkason
- Vizes orrfolyás
- Tüsszögés
- Orrdugulás
- Viszkető érzés az orrban, torokban
- Szemviszketés
- Kötőhártya vörössége
- Könnyezés
- Szemkörnyéki ödéma
Nagyon jó eredményt adnak azok a vérvizsgálatok, amelyek az egyes allergénekkel szemben termelődő ellenanyagok kimutatásán alapulnak – Spec IgE vizsgálatok.
Allergén specifikus IgE meghatározás vérből
Inhalációs és étel panelek állnak rendelkezésre, melyekből a betegtől felvett anamnézis után történik a kiválasztás.
A vérvizsgálat előnyei:
- Kiskorú gyermekeknél is kivitelezhető, ahol a bőrteszt elvégzése még technikai akadályba ütközik
- Azokon a betegeken is elvégezhető, akik allergiaellenes gyógyszert szednek
- Pollenszezonban is kivitelezhető
- Immunterápia mellett is informatív
- Súlyos bőrtünet sem jelent akadályt a vizsgálat elvégzésénél.
- Anaphylaxiás reakció előfordulása kizárt, sőt azoknál a betegeknél, akiknél előfordult IgE vérvételt ajánlunk az allergén meghatározáshoz.
A pollenekre érzékeny szénanáthás betegek egy része allergiás lehet bizonyos zöldségekre, gyümölcsökre, magvakra. A betegek az ételek fogyasztása után azt tapasztalják, hogy felduzzad az ajkuk, viszket a szájuk, torkuk. Ennek az oka, hogy az allergiát kiváltó pollen egészen kicsi fehérje szakasza (epitópja) megegyezhet egy rendszertanilag távol álló növény egy hasonló apró fehérjeszakaszával. Az egyikre kialakult allergia, a másik fogyasztása során is allergiás tüneteket okozhat. Nem csak a leggyakoribb száj körüli (orális allergia szindróma), hanem légúti, bőr, gyomor-bélrendszeri allergiás tünetek is előfordulhatnak.
A keresztallergiás pollen érzékeny ne fogyassza a neki panaszt okozó ételt!
Keresztallergia lehet az egzotikus gyümölcsök és a latex között is.
A cöliákiát a búza, az árpa, a rozs gabonák magjában lévő glutén fehérjefrakciója nevű anyaggal váltja ki, és életre szóló elváltozást jelent.
A lisztallergia ugyanúgy, mint a tej-, tojás-, szójaallergia, az IgE-termeléssel járó tápallergiák csoportjába tartozik, és kivizsgálására, kezelésére ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a többi táplálékallergiára vonatkozóan.
Cöliákiában más ellenanyagokat (endomizium, szöveti és deamidált gliadin antitesteket) lehet kimutatni, és a bélből szövettani vizsgálatot is végeznek a diagnózis igazolására.
A két betegség oka és kezelése azonban eltérő.
A tehéntejfehérje-allergia az immunrendszer részvételével kialakult allergiás megbetegedés, a tejcukor-érzékenység nem allergia, a tejcukorbontó enzim, a laktáz enzim csökkent termelődéséből adódik.
A tejallergia vizsgálata az allergia kivizsgálására szolgáló eljárásokkal (bőrpróbák, elvonás, terhelés, tej elleni specifikus IgE meghatározása) történik.
A Nutritív –ételallergia panel tartalmazza a tejallergia vizsgálatot.
A tejcukor-érzékenység vizsgálatára egy speciális kilégzési vizsgálat szolgál, a hidrogénkilégzési teszt. A hidrogénkilégzési teszt alapja, hogy a laktáz enzim hiányában nem bomlik le tökéletesen a tejcukor, így a vastagbélbe kerülve, ott lévő bakteriumok hatására erjedés következik be, mely során hidrogéngáz (H2) is képződik, amely felszívódik és a keringésbe jutva a tüdőbe kerül, mely a kilégzett levegővel távozik a szervezetből.
Ezt a hidrogént egy automata műszer mennyiségileg meghatározza, és ezekből az értékekből lehet következtetni a szervezetben lezajló tejcukorbontás eredményességére.
Van olyan állapot, amikor az erjedés már megkezdődik a vékonybélben a baktériumok túlnövése következtében, amelyet a laktózterheléses kilégzéses vizsgálat H2 értékeiből meg tudunk állapítani és kezelni lehet.
A háziportakák szabad szemmel nem látható apró rovarok, amelyek a legtisztább lakásban is megtalálhatók. Egészségesek számára ártalmatlanok, azonban az arra allergiások életét megkeseríthetik. Nem is maga az atka, hanem az ürülékekben található fehérje okozza az allergiás panaszt. Egész évben, de különösen a fűtési szezonban, a szárazabb levegőben az apró szemcsés ürülék elporlad, megkötődik a textíliákon, innen jut időről időre a szoba levegőjébe.
A háziporatkák az emberi és állati szőrrel, hámmal táplálkoznak, és szertik a párás levegőt(60-80%-os páratartalom, 20-30 Celsius-fok hőmérséklet), vaskos textíliákat( padlószőnyeg, kárpitozott bútor, plüssállatok). A távoltartásukra , irtásukra vonatkozó tanácsaink is ezeken a jellegzetességeken alapulnak.
Az Inhalatív-légúti allergiapanel tartalmazza az háziporatka, gombák allergia vizsgálatot!
Igen. Bár teljesen elkerülni sajnos lehetetlen, az alábbi tanácsok segíthetnek abban, hogy legalább csökkentsük kellemetlen hatásukat.
Tanácsok a háziporatkákra allergiásoknak!
- Ne etessük az atkákat!
- Ne fésülködjünk hálószobában!
- Ne engedjünk be házillatot a hálószobába! Lehullott szőrük, tolluk kiváló táplálék az atkáknak.
- Tollpárnánkat, toll-vagy pehelypaplanunkat cseréljük 60Celsius fokon mosható szintetikus töltetűre!
- A lakásban megbújó penész is jó táplálék az atkáknak. Szüntessük meg!
- Növényeket ne tartsunk a hálószobában!
Milyen legyen az atkaallergiás szobája, lakása?
- A lakás páratartalmát tartsuk 60%alatt, a hőmérséklet lehetőleg 20 Celsius fok alatt legyen.
- Naponta szellőztessünk !
- Minél kevesebb textil legyen a háziporatkára allergiás szobájában ( falvédő, sötétítő, vastag függönyök, textiltapéta, textillámpaernyő, kárpitozott ülő-és fekvőbútorok)
- A padlószőnyeget könnyen tisztítható felületűre cseréljük, ha lehetséges (résmentes parketta, linóleum, kő stb.)!
- A fűtés tervezésekor ne padlófűtést válasszunk , mert ezzel a fűtéssel igen sok poratkaürülék kerül a levegőbe.
Mosás ,tisztítás
- Az ágyneműt hetente mossuk, legalább 60C-fokon! A párnahuzatot vasaljuk!
- Kaphatóak már olyan matrac-és ágyneműhuzatok, amelyek atkák számára átjárhatatlanok, de jól szellőznek.
- Szőnyegre, kárpitra készült atkaírtó szerek is kaphatóak, amelyek több hónapig hatásosak.
- A pokrócok, takarók tisztításáról se feledkezzünk el!
- A gyerekek plüssállatkái is kiváló poratkabúvóhelyek. Ha nem moshatóak 60C-fokon, tegyük be őket két napra a mélyhűtőbe! Mínusz 18C-fokon az atkák elpusztulnak. A „leolvadás” után poroljuk ki (távol az allergiástól) a plüssjátékot, és kézmeleg vízben mossuk ki! A szivaccsal töltött játékok könnyebben moshatóak.
Takarítás
- A jó minőségű porszívók és légtisztítók hatékonyan csökkentik az atkakoncentrációt.
- A szellőzők, légkondicionálók szűrőit rendszeresen cseréljük! Olyan szűrőket használjunk, amelyek atkákat is kiszűrik!
- A poratkára allergiások felmentést kapnak a porszívózás, portörölgetés alól. Szobájukban a nedves portörlés javasolt.