Laborunkban lehetőség van OEP által finanszírozott (beutalóval) történő vérvételre.
Vérvételi díj: 3000 Ft
A finanszírozott vérvételek eredményei továbbra is háziorvosának vagy saját ügyfélkapuján kapja meg
6000 Kecskemét, Aradi vértanúk tere 9.
Gyors, várakozás nélküli vérvétel és laborvizsgálatok a Kecskeméti Labordiagnosztikában!
Kecskemét belvárosában elhelyezkedő laborunk mindenre kiterjedő vér és egyéb laboratóriumi vizsgálatokra várja önt hétfőtől-szombatig.
A levett minták vizsgálata szerződött partnereink laboratóriumában történik.
A vérvételek eredményének idejéről, helyéről az adott mintavétel alkalmával érdeklődjön egészségügyi szakszemélyzettől.
Szolgáltatásunk beutalóval vagy beutaló nélkül 3000 Ft-os vérvételi díj ellenében vehető igénybe.
A vérvételhez szabályoknak megfelelő, pontosan kiállított beutaló szükséges, amely tartalmazza az érvényes TAJ számot is.
Laborunkban lehetőség van OEP által finanszírozott (beutalóval) történő vérvételre.
Vérvételi díj: 3000 Ft
A finanszírozott vérvételek eredményei továbbra is háziorvosának vagy saját ügyfélkapuján kapja meg
Ha ön speciális vizsgálatokra kíváncsi vagy nem szeretne várni még időpontot kap beutaló kiállítására, akkor térítés ellenében lehetőség van bármilyen labor vizsgálat elvégzésére!
Magán laboratóriumi vizsgálatra nem kell beutalót hoznia.
Laboratóriumi csomagjaink segítenek a megfelelő vizsgálat kiválasztásához.
Vérvételi díj: 3000 Ft
A vizsgálati díj: a kért vizsgálatok díja – lásd árjegyzék.
Vérvételre van szüksége, de 8.00-tól már dolgozik?
Nem probléma! Már reggel 7.00-tól lehetőség van vérvételre!
Látogasson el laborunkba, és kapjon teljes képet önmagáról!
A Labordiagnosztika Centrumban beutaló, hosszú várakozás és tömeg nélkül
teheti ezt meg!
Javasoljuk, hogy szakorvossal konzultáljon, aki segít a személyre szabott, megfelelő vizsgálat kiválasztásában. Az asszisztenseink nem adhatnak tanácsot vizsgálat kiválasztásához és eredményeket sem értékelhet neki, erre kizárólag szakorvosnak van jogosultsága!
A labor vizsgálatok eredményeit e-mailben továbbítjuk.
Bizonyos vizsgálatok eredményét a megelőző erős fizikai terhelés is befolyásolja, ezért a vérvételt megelőzően kerülni kell a szélsőséges fizikai megterhelést.
Számos gyógyszer hatása van az anyagcserére, zavarhatják az eredményt. Ezért ajánlatos a gyógyszereket a mintavétel után bevenni. Szívbetegségben szenvedők egy pohár vízzel bevehetik a reggeli gyógyszereiket.
Kérdéseikkel forduljanak munkatársainkhoz, akik készséggel állnak rendelkezésükre.
A prolaktin egy fehérjehormon, aminek az elsődleges feladata, hogy szülés után megindítsa a tejelválasztást. Ezenkívül hatással van az anyagcserére, a reproduktív rendszerre és a mellek fejlődésére is, valamint az immunrendszer egyik regulátora.
Főleg az agyalapi mirigy elülső lebenye termeli, de kisebb mértékben más szövetekben, például a mellekben, férfiakban a prosztatában, a bőrben és a méhlepényben is termelődik valamennyi. Termelődését a hipotalamusz euroendokrin sejtjei szabályozzák. A dopamin gátolja, míg a tireotropin felszabadító (TRH) hormon serkenti a prolaktin szintézisét.
Mikor és mitől lehet magas?
Szintje emelkedett normális esetben tehát terhesség alatt, szoptatás idején, de emelkedik ugyancsak stressz hatására, trauma miatt, sport közben, alvás alatt, és a szex közben is. Ezen kívül különböző gyógyszerek is emelhetik a szintjét, mint például bizonyos antipszichotikumok – antidepresszánsok – szerotonin-reuptake-gátló, a Citokinek, mint az INF-γ, illetve például az Omeprazol is növeli a hatását, ami pedig egy protonpumpa gátló gyógyszer – reflux esetén szokták javasolni. A magas prolaktin szint oka lehet még a hipofízis adenóma. Ebben az esetben például érdemes figyelni az ösztrogén tartalmú gyógyszerekre, mert azoktól az adenóma növekedésnek indulhat.
Miért baj, ha magas?
Az emelkedett prolaktin a periférián is gondot okozhat, ugyanis a petefészekben a tesztoszteron egy része átalakul ösztrogénné. Ez a magas prolaktin szint mellett akadályozott, így kevesebb lesz a keringő ösztrogén. Ennek pedig az a következménye, hogy csökken az LH is, ami az ovulációhoz nagyon fontos lenne. A mellékvesében is megemeli az androgének termelését. Ennek hatása van a follikulusokra és az ováriumban keletkező szteroid hormonokra – az ösztrogén és progeszteron szintjére.
A magas prolaktinszint tehát lehet az androgéntöbblet egyik oka és összetéveszthető a policisztás ovárium szindrómával.
Emelkedett prolaktin és az immunbetegségek
Összefüggés van a magas prolaktin szint és bizonyos immunbetegségek között,
mint például az SLE vagy az RA. Szintén a prolaktin immunmoduláns hatását támasztja alá az is, hogy bizonyos autoimmun betegségek romlanak a terhesség
alatt. Többször alátámasztott tény, hogy az emelkedett prolaktin szint összefüggésbe hozható az infertilitással és a spontán abortusszal is.
Emelkedett prolaktinszint tünetei:
Hogyan diagnosztizálható a magas prolaktinszint?
A normális prolaktinszint egy nem szoptató nőnél kevesebb, mint 500 mIU/L (23 ng/ml). Az optimális prolaktin kevesebb, mint 300 mIU/L (14 ng/ml).
Nők esetében a normális tartományok:
Férfiak esetében a normális tartomány:
Magas prolaktin szintet eredményezhet a stressz, a testmozgás vagy az étkezés ideiglenesen. A pontosság érdekében a prolaktint a következő körülmények között érdemes vizsgálni:
Azok esetében, akiknek nincsenek tüneteik, de a vérvizsgálat emelkedett szinteket mutat, további vizsgálatokra van szükség a makroprolaktin kizárásához. Ez utóbbi akkor fordul elő, amikor a prolaktin immunglobulinokhoz kötődik, és inaktívvá válik a szervezetben. A Journal of Reproduction and Infertility című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a makroprolaktin a tévesen diagnosztizált hiperprolaktinémia egyik oka, ami szükségtelen kezelésekhez és vizsgálatokhoz vezet.
Vizsgálataink:
A KORTIZOL hormon: a mellékvese által termelt “anti-stressz” hormon.
Feladatai:
Stresszhelyzetekben megemelkedik a termelése. Tartós stressz esetén a mellékvese elfárad.
A MELLÉKVESE FÁRADTSÁG, KIMERÜLÉS az az állapot, amikor a mellékvese már nem bír elegendő kortizolt termelni (és más hormont sem).
Ennek különböző stádiumai vannak.
Tünetek lehetnek: általános fáradtságérzés,
Amikor már a stressz már krónikus, hosszantartó már reggel sincs elegendő kortizol.- nehéz reggeli felkelés, szorongás, aggodalom, alvászavar, gyenge immunitás, visszatérő gyulladások, fertőzések, PMS tünetek (menstruáció előtti tünetek), pajzsmirigy alulműködést sugalló tünetek, lassult anyagcsere, végtagfázás,
Később állandósul a fáradtság, tartósan alacsony vérnyomás, szívbe dobogások, szédülés, szorongás.
Normális értéktartomány:
Reggel: 171–540 nmol/l (60–200 μg/l),
Délután: 64–340 nmol/l (28–125 μg/l),
Éjfél: <138 nmol/l (<50 μg/l).
A mérést befolyásoló tényezők: napszak, étkezés.
A vérvétel, melyet célszerű délelőtt 8 óra körül levenni, amikor a legmagasabb a kortizol szint és még egyszer délután 4 órakor, amikor a vérben csökkent a szint.
A páciensnek a vérvétel előtt normálszintű (napi 2-3 gramm) sót tartalmazó étrendet kell biztosítani, valamint a vizsgálat előtt 10 – 12 órával, éhgyomorral és megkímélt fizikai állapotban kell lennie.
Vizsgálataink:
Kortizol szint mérés vénás vérből
A laboratórium ezeket az anyagokat testváladékokból: vérből, vizeletből, liquorból, székletből tudja kimutatni. A vizsgálatoknak akkor van értelme, ha olyan panaszok vagy tünetek vannak, amelyek felvetik a daganat lehetőségét. Ha a daganat terápiája előtt történik a tumormarker vizsgálat, akkor alkalmas a terápia hatékonyságának követésére illetve a daganat kiújulásának jelzésére.
A vizsgálat negatív eredménye (a tumor marker koncentrációja a normál tartományban van) nem jelent biztosan daganatmentes állapotot, minthogy a pozitív eredmény sem jelent feltétlenül daganatos betegséget. Pozitív esetben csak további vizsgálatokkal dönthető el, hogy van-e valóban daganatos elváltozás.
Többek közt az egyik leggyakoribb daganattípus, a vastagbélrák szűrése is lehetséges laborvizsgálattal vérből és székletmintából is.
Felhívjuk figyelmét, hogy az elvégzett vizsgálatok nem adnak diagnózist, az eredmények kiértékelése, a diagnózis felállítása az Ön kezelőorvosának feladata.
Vizsgálataink:
A PSA egy glikoprotein, kizárólag a prosztata acinusaiban és kivezető csöveiben található hámsejtek termelik.
A PSA a vérben szabadon (freePSA), illetve komplex formájában fordul elő. A PSA nagy része komplexet képez, kisebb része kering szabadon a vérben.
A total PSA meghatározásánál a szérumban található szabad PSA-t és a PSA ACT-vel képzett komplexét mérjük.
A PHI (prostate health index) a totál PSA és szabad PSA eredményeiből képzett index, amellyel jobban megbecsülhető a prosztatarák kockázata és a biopszia szükségessége.
Klinikai jelentőség
A PSA-szint mérése alkalmas a prosztatarák szűrésére, stádiumának megállapítására, kezelésének és a kiújulásának monitorozására. 45 évnél idősebb férfiak esetében évente ajánlott a PSA-érték ellenőrzése.
Eredmények értelmezése
A PSA a prosztata szövetre specifikus, nem a prosztatarákra.
Emelkedett lehet prosztatagyulladás, jóindulatú prosztatamegnagyobbodás és rosszindulatú prosztatadaganat esetében is.
A szabad PSA: összes PSA arány normális esetben> 25 %,
prosztatarák esetén <25%.
Alacsony PHI értékekhez a rák alacsony kockázata tartozik, míg a magasabb értékekhez magasabb kockázat.
A prosztatarák diagnózisához prosztatabiopszia szükséges.
FONTOS!
A PSA vizsgálatokhoz szükséges vérmintát az urológiai vizsgálatok (rektális prosztatavizsgálat, prosztatamasszázs, biopszia) előtt kell levenni, mert ezek a vizsgálatok emelkedett értékeket okozhatnak.
A laboratóriumi vizsgálathoz nem szükséges éhgyomri vérvétel.
Vizsgálataink:
A tesztoszteron a fő férfi nemi hormon. Anabolikus hatást fejt ki az izomtömegre, a csontok mineralizációjára; serkenti a vérképzést; és befolyásolja a kognitív funkciókat is. Fiziológiásan az LH (Luteinizáló hormon) a tesztoszteronterelés fő stimulátora és az LH tesztoszteron hányados (LH/T arány) a Leydig-sejtek funkcióját jelző klinikai marker. A Leydig-sejt-termelés kisfokú csökkenésekor az emelkedett LH szintek relatív hosszú ideig tudják kompenzálni és normális vagy csak kis mértékben csökkent szinten tartani a tesztoszteron. A biológiailag aktív tesztoszteron a szabad, fehérjékhez nem kötött tesztoszteron. Ez az össz-tesztoszteron mintegy 2%-a. A legnagyobb mennyiségben a szexhormonkötő globulinhoz (SHBG) és albuminhoz kötődik. Az SHBG a tesztoszteron mellett az ösztradiolt is köti.
A tesztoszteron mérés indikációja: nemi jelleg kialakulásának késése, elégtelensége, hypogonadismus, hyperandrogenismus, hirsutismus. A tesztoszteron alapvető hormon a férfi reproduktív működések szempontjából. Korábbi tanulmányok utaltak arra, hogy az alacsony tesztoszteronszint férfiakban a kardiovaszkuláris betegségek és a 2-es típusú diabetes mellitus kockázati tényezőivel társult.
Az ösztrogén fontos szerepet tölt be a férfi szervezet egészséges működésében, a csonttömeg megtartásában, a normál szellemi működésben és az artériák belső falának megfelelő működésében is.
A progeszteron elsősorban a herékben termelődik, illetve a mellékvesében; összességében kb. feleannyi, mint a női szervezetben. A progeszteron jelenléte is nagyon fontos, mivel a férfi szervezet progeszteronból állít elő kortikoszteroid hormonokat és tesztoszteront. A kortikoszteroid hormonok olyan fontos funkciókért felelősek, mint stressz reakció, immunválasz, gyulladás szabályozás, szénhidrát anyagcsere, fehérje lebontás, vér elektrolit szintjeinek szabályozása vagy a viselkedés. Tesztoszteronra szükség van a férfi nemi szervek, valamint a másodlagos nemi jellegek kialakulásához, emellett megkönnyíti az izomnövekedést, a csontok fejlődését és karbantartását. A cink hozzájárul a vér normál tesztoszteronszintjének fenntartásához. A hormonegyensúly felborulását azonban az életkoron túl egyéb tényezők is okozhatják, ilyen például a túlsúly, mivel a zsírsejtek is képesek ösztrogént termelni.
Mit lehet tenni a férfi hormonegyensúly helyreállítása érdekében:
Kiknek ajánlott?
A tapasztalatok alapján a Covid-19 vírusfertőzés után a betegségen tünetmentesen átesett pácienseknél is viszonylag gyakran alakulnak ki szövődmények, ezért a szűrőcsomag ajánlott mindenkinek, aki tünetesen, vagy tünetmentesen átesett a Covid-19 fertőzésen. A szűrővizsgálat különösen ajánlott azoknak, akik fokozott fizikai igénybevételnek vannak kitéve; fizikai munkát végzőknek, profi, vagy hobbi sportolóknak, aktív életvitelt folytatóknak, például kisgyerek után futkosó anyukáknak, vagy kertimunkát végzőknek ugyanúgy.
A fertőzés következtében kialakuló és a tünetek elmúlása után is esetlegesen visszamaradó gyulladásos állapotról ad információt a teljes vérkép, CRP, LDH, ferritin. A fokozott vérrögképződés az egyik leggyakoribb Covid-19 szövődmény, mely feltételezhetően számos következményes szervi
károsodás hátterében is áll. A vérrögök bomlásakor keletkező D-dimer emelkedett értéke fokozott vérrögképződésre utalhat, mely további
kivizsgálás szükségességét jelezheti. A koronavírus fertőzés következtében gyakran kialakuló szív érintettség okozhat fáradékonyságot,
gyengeségérzetet, de súlyosabb esetben szívizom-, vagy szívburokgyulladás, szívritmuszavar, szívinfarktus is felléphet. Ezek a kardiovaszkuláris tünetek előzetes figyelmeztető jelek nélkül is jelentkezhetnek, így a szívérintettséget mutató markerek a troponin-I, a CK és a CK-MB meghatározása kiemelt fontosságú. A fertőzés következtében kialakuló májszövet károsodásra utalhat a totál bilirubin, konjugált bilirubin, GOT, GPT, Gamma-GT kóros értéke, míg a karbamid és a kreatinin értékek emelkedése a vese beszűkülését jelezhetik. A Pro-BNP fontos vizsgálat a szívelégtelenség jelzésére és a betegség kezelésének monitorozására. A vizsgálat segít a fulladás okának kiderítésében.
SARS-CoV-2 IgG tüskefehérje elleni antitest szerológiai vizsgálat.. A teszt mennyiségi eredményt ad, így az immunválasz kialakulásának kimutatása
mellett alkalmas az ellenanyagszint időbeli változásának követésére, értékelésére.